Karadelik Nedir?

Medya: Samanyolu karadeliği

Karadelikler. Bilimin tam olarak çözümleyemediği tek şey olarak da anılır. Peki bilimin açıklayabildiği kadarıyla karadelikler nedir?

Işığı büken tek şey

Evet, doğru okudunuz. Işığı bükmek! Size şöyle göstereceğim. Yeşil lazeriniz varsa alın ve açın. Bir yerlere tuttuğunuzda gittiği yol gözüktü, değil mi? Şimdi ışığa vurmayı falan deneyin. Bükülmedi (kimse beklemiyordu zaten) değil mi? Şimdi o ışığın yumuşak ve katı bir cisim olduğunu düşünün. İşte karadelikte ışık bu hali alıyor. Yumuşak, katı bir cisim ve bir sürü yumruk yiyip bükülüyor.

Tabii aklınızda bir soru kalmış olabilir. Işık oraya nasıl ve neden girdi. Karadelikler çok güçlü bir çekim kuvvetine sahiptir. Işığı ve diğer tüm cisimleri muazzam bir güçle çekerler. Ama içine çekildikten sonra cisimlere ve ışığa ne olduğu tam olarak bilinmiyor. Ama sanmayın ışığın bükülmesi bir teori! Işık daha karadeliğe girmeden bükülür ve yamulur. İnternette karadelik olarak araştırın.

Karadeliğin doğumu

Evet, tüm gök cisimleri gibi kara delikler de doğar. Karadelikler, aşlında çok yaşlı yıldızlardır. Evet, karadelikler önceden ışık saçarken artık yutuyor hâle geliyorlar.

Karadeliklerin oluşumu aslında basit bir şekilde anlatılabilir. Yıldızlar da bizler gibi yaşlanırlar. Yıldızlar mavi ve küçük olarak doğar. Mavi yıldızlar bebek sayılabilirler. Fakat zannedilenin aksine yıldızlar maviyken en sıcaktır. Sonra yavaş yavaş beyaza, yani çocukluğa geçerler. Bu dönemde ise hala yüksek sıcaklıktadır. Ama azar azar soğumuştur.

Daha sonra sarılığa, yani gençliğe geçilir. Sıcaklığın ortada olduğu dönemdir. Bizim Güneş’imiz de tam bu dönemdedir. Sonra turuncuya yani yetişkinliğe adım atar. Son olarak ise Kızıl Dev olarak adlandırılan zamana geçer. Bu dönemde yıldız kırmızı, soğuk ve büyüktür. Güneş’in hesaplanılan Kızıl Dev hali Dünya’ya ulaşmaktadır. Yani o denli büyüktür. Yıldızlar Kızıl Dev olup yaşlanınca en sonunda patlarlar, yani ölürler. Bu patlama yıldızın büyüklüğüne bağlı olarak bir Nötron Yıldızı ya da Karadelik oluşturabilir.

Sonuç

Evet, sonuç olarak karadelikler ölü yıldızlardır ve zombi gibi sağlıklı yıldızları yerler. Kısacası karadelikler zombidir de diyebiliriz. Evrende zombi istilası çıktı da denebilir 😀

5 kişi beğendi

Karadelik Nedir?” üzerine 380 düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir