Site İkonu (favicon) Yapımı Detaylı Anlatım

Evet, (artık nedense her yazıya evet diye başlıyorum) photoshop ve photogrid ile biraz imtihandan sonra bir site ikonu yaptım. Ama bunu siteye geçirirken bir hata oluştu.

Her neyse, bu yazıda size site ikonunu nasıl yapacağınızı ve siteye ekleyeceğinizi anlatacağım. Detaylı haliyle. Ama bilginiz olsun bu WordPress 4.3 ve üzeri versionlar içindir. WordPress 4.2 ve altı için sonraki yazıya gidin.

Favicon resminizin eni ve boyu birbiriyle aynı oranda olmalıdır (Kare). 32×32 yada 16×16 gibi.

Photoshop’u yada her hangi bir resim editörünü açın ve üzerinde kolayca çalışabilmek adına resminizi 128×128 boyutuna yada daha büyük boyutlara getirin. Gerekli çalışmaya bitirdikten sonra favicon resminiz hazır ise, resmi tekrar 32×32 boyutuna getirin ve PNG formatında kaydedin.

Modern web tarayıcılarının çoğu faviconu PNG formatında kabul etmesine rağmen bazıları favicon resmini hala .ico formatında ister. Bu yüzden sizinde PNG resminizi .ico formatına çevirmenizde de fayda var.

Favicon Generator ile bunu çok kolaylıkla yapabilirsiniz. Siteye girdikten sonra Import Image deyip, bilgisayarınıza kayıtlı olan faviconunuzu upload ettikten sonra faviconunuzu .ico formatında indirebilirsiniz.

Faviconunuzu indirdikten sonra şu şekilde gidin: WordPress Admin Paneli >> Görünüm >> Özelleştir sekmesine gidin.

Özelleştir sayfasında Site Kimliği (Site Başlığı) sekmesine tıklayın. Sekmeye tıkladığınızda Site İkonu seçeneğini göreceksiniz. Dosya seç kısmından belirlediğiniz resmi bilgisayardan seçerek sitenizi faviconlu haline getirebilirsiniz.

5 kişi beğendi

Site İkonu (favicon) Yapımı Detaylı Anlatım” üzerine 8.427 düşünce